Home / اموزشی / تعرفه واردات خودرو مشخص شد

تعرفه واردات خودرو مشخص شد

کمیسیون زیربنایی دولت تعرفه‌های پیشنهادی واردات خودرو را اعلام کرد. بر این اساس خودروهای با حجم پیشرانه کمتر از ۳ لیتر و حداکثیر ارزش گمرکی ۴۰ هزار دلار با محدوده تعرفه‌ی ۵۵ تا ۱۳۰ درصد وارد کشور خواهد شد.

رضایی، رئیس انجمن صنفی واردکنندگان خودرو ضمن اعلام نهایی شدن تعرفه واردات و ضوابط ثبت سفارش خودرو در دولت، از افزایش تعرفه‌ی واردات خودرو تا ۱۳۰ درصد خبر داد. وی در این زمینه اعلام کرد:

از این پس سقف ارزش گمرکی خودروها ۴۰ هزار دلار خواهد بود و خودروهایی که قیمت آن‌ها از این مقدار بیشتر باشد مجوز ورود به ایران را نخواهند داشت.

وی همچنین درباره تغییر تعرفه‌های واردات برای خودروهای وارداتی با قیمت کمتر از ۴۰ هزار دلار اعلام کرد که واردات به چهار گروه تقسیم خواهد شد. وی در ادامه افزود:

ضوابط و تعرفه‌های جدید طی چند روز آینده در دولت نهایی و اجرایی خواهد شد و بر این اساس سامانه ثبت سفارش خودرو نیز طی روزهای آینده مجددا آغاز به خواهد کرد. سقف ارزش گمرکی خودورهای وارداتی ۴۰ هزار دلار تعیین شده است و از این پس خودروهای با حجم پیشرانه‌ی بیشتر از ۲.۵ لیتر که تا پیش از این ممنوع بود، بلامانع خواهد بود.

رئیس انجمن صنفی واردکنندگان خودرو درباره تعرفه‌ی خودروهای دارای مجوز برای ورود به کشور نیز اعلام کرد:

خودروهای با پیشرانه‌ی ۱ تا ۱.۵ لیتری که تاکنون با ۴۰ درصد تعرفه وارد کشور می‌شدند از این پس مشمول ۵۵ درصد گمرکی خواهند شد. خودروهای با پیشرانه‌ی ۱.۵ تا ۲ لیتر نیز با تعرفه‌ی ۷۵ درصدی از این پس مجوز ورود به کشور را دریافت خواهند کرد. اما خودروهای با حجم پیشرانه‌ی ۲ تا ۲.۵ لیتر که پیش از این دارای تعرفه‌ی ۵۵ درصدی بودند مشمول ۹۵ درصد تعرفه‌ی واردات خواهند شد.

اما از این پس ورود خودروهای با حجم پیشرانه‌ی بیش از ۲.۵ لیتر که تاکنون و به دلیل قرار گرفتن در شاخص لوکس بودن، اجازه ورود به کشور را نداشتند، مجددا قابل سفارش خواهند بود و تعرفه‌ی این دست خودروها نیز ۱۳۰ درصد در نظر گرفته شده است.

 رضایی در ادامه به دو پیش شرط مهم برای انتخاب خودروهای وارداتی پرداخت و اعلام کرد هیچ خودرویی با حجم پیشرانه‌ی بیشتر از ۳ لیتر و ارزش گمرکی بیش از ۴۰ هزار دلار اجازه ورود به کشور را نخواهند داشت. وی درباره تاثیر این مصوبه بر واردات خودروهای خارجی به کشور گفت:

خودروهایی مانند هیوندای سانتافه یا کیا سورنتو که تا پیش از این با نسخه‌ی پیشرانه ۲.۴ لیتری وارد کشور می‌شدند دارای مدل‌هایی با حجم پیشرانه‌ی ۳ لیتر نیز هستند. همین قاعده درباره بسیاری از خودروهای با حجم پیشرانه‌ی ۲ لیتر مانند توسان نیز صادق است و این خودروها دارای نسخه‌های قوی‌تر هستند که از این پس اجازه واردات را خواهند داشت. اما تمام خودروهایی که دارای حجم پیشرانه‌ی بیشتر از ۳ لیتر باشند و یا ارزش گمرکی آن‌ها بیش از ۴۰ هزار باشد ورودشان به کشور ممنوع خواهد بود. به عنوان نمونه خودرویی مانند سانتافه دارای ارزش گمرکی ۲۰۵۰۰ دلار است که نسخه‌های قوی‌تر آن با پیشرانه‌های بین ۲.۷ تا ۳ لیتر دارای ارزش ۲۳ هزار دلار است و بنابراین ورود این خودروها بلامانع خواهد بود.

 رئیس انجمن صنفی واردکنندگان خودرو اعلام کرد که سیاست دولت بر عدم ورود خودروهای لوکس به کشور است و بدین ترتیب خودروهایی مانند لکسوس سری NX که دارای ارزش گمرکی بیش از ۴۰ هزار دلار است، از این به بعد ورودشان به کشور ممنوع خواهد بود. خودروی دیگر پورشه ماکان است که اجازه واردات نخواهد داشت. همچنین بی‌ام‌و سری ۷ با اتاق 730 نیز به دلیل ارزش بالای گمرکی، از این پس قادر به ورود به کشورمان نخواهد بود.

رضایی همچنین از صدور مجدد مجوزهای لازم برای واردات خودرو توسط شرکت‌های غیرنمایندگی یا اصطلاحا گری‌مارکت خبر داد و اعلام کرد:

همانند گذشته شرکت‌های غیرنمایندگی از طریق انعقاد قرارداد با نمایندگی‌های شرکت‌های خارجی در ایران قادر خواهند بود نسبت به واردات خوردو اقدام نمایند.

طی هفته‌های اخیر به دلیل توقف ۶ ماه ثبت سفارش خودرو و همچنین گمانه‌زنی‌های متعدد درباره تغییر قوانین واردات خودرو و افزایش احتمالی تعرفه‌ها قیمت خودروهای خارجی به شدت افزایش یافته است. به عنوان نمونه خودروی لکسوس سری NX300 هیبریدی که تا پیش از این در بازه قیمتی ۳۱۰ میلیون تومان خرید و فروش می‌شد با جهشی خیره کننده هم‌اکنون در محدوده ۴۳۰ میلیون تومان قیمت‌گذاری می‌شود. اما نسخه‌ی بنزینی این خودروی یعنی NX200 نیز که قبلا ۳۶۰ میلیون تومان قیمت داشت اکنون در بازه ۵۵۰ تا ۶۰۰ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود.

اما در بازار خودروهای کره‌ای نیز تغییرات چشمگیری رخ داده است به نحوی که توسان با افزاش قیمت ۷۰ تا ۸۰ میلیون تومانی، هم اکنون در محدوه‌ی قیمتی ۲۶۰ میلیون تومان قرار دارد. دیگر خودروی محبوب هیوندای در ایران یعنی سانتافه نیز که پیش از این ۲۳۵ میلیون قیمت داشت، اکنون ۲۰۰ میلیون تومان قیمت‌گذاری می‌شود. سراتو و النترا نیز با رشد ۴۰ میلیونی در بازه ۱۷۰ میلیون تومان قرار دارند.

goodha.ir

Check Also

سازمان تامین اجتماعی به صف واردکنندگان آیفون پیوست – بروزرسانی: واکنش وزیر ارتباطات- بروزرسانی: واکنش تامین اجتماعی

رئیس اتحادیه‌ی صنف فناوران رایانه‌ی تهران با اشاره به رشد ۲۵ درصدی قیمت گوشی‌های هوشمند، …

این وب سایت بزرگترین پایگاه فروش ممبر و فالوور میباشد و دارای نماد اعتماد میباشد . ___ کد تخفیف برای خریداران :goodha.ir رد کردن